Счетоводни казуси

Счетоводни казуси

Тук ще споделим с Вас интересни счетоводни предизвикателства, през които преминаваме ежедневно

Непарична вноска - движима вещ, вписана при учредяване на капитал

Продажбата на активи, които са били апортирани, т.е. представляващи непарична вноска в капитала на търговски дружество не е основание да се отписва част от регистрирания по закон капитал на дружеството.
Всяко търговско дружество може свободно да извършва сделки на разпореждане с активите си, внесени като апортна вноска, без това да води до трансформации на регистрирания му капитал, който е относително постоянна величина.
Това е така, защото апортираните активи представляват част от имуществото на дружеството и при продажба на такива активи дружеството може да реализира печалби или загуби, които ще намерят място при отчитаните текущите финансови резултати, но това не представлява основание за промяна на размера на регистрирания капитал.

Фактуриране на услуга към белгийска фирма с VАТ номер

След като частите за ремонт са на клиента, Вие извършвате само услуга. Тук няма дилема дали доставяте стоки с монтаж или пък дали стоката или услугата е основна доставка. Имате доставка на услуга и мястото на изпълнение ще се определи по реда на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС.

Ако получател на услугата е данъчно задължено лице /с валиден VAT/ от ЕС, то мястото на изпълнение ще е извън страната. Във фактурата не се начислява ДДС на основание чл. 86, ал. 3 от ЗДДС. Фактурата се отразява във VIES декларацията.

Освобождаване на лице с ТЕЛК по време на срок за изпитване

Съгласно чл. 333, ал. 1 от КТ работодателят може да уволни само с предварително разрешение на Инспекция по труда работниците с експертни решения на ТЕЛК само в случаите на прекратяване на трудовите договори по чл. 328, ал. 1, т. 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6.

 

Във Вашия случай, след като лицето е в срок за изпитване, прекратяването ще бъде на основание чл. 71, ал. 1 от КТ. При прекратяването на трудовите правоотношения на това основание лицата с експертни решения на ТЕЛК не попадат под закрилата на чл. 333, ал. 1 от КТ, което означава, че не е необходимо предварително разрешение от Инспекция по труда, за да се прекрати трудовия договор.  

Фактури за нощувки и транспорт със служебен автомобил при командировка

Съгласно чл. 33 от ЗКПО, за да бъдат данъчно признати разходите за пътуване и престой на физически лица, е необходимо да бъдат спазени следните изисквания:
– пътуването и престоят да са извършени във връзка с дейността на данъчно задълженото лице (дружеството);
– командированото лице следва да е наето от дружеството по трудово или извънтрудово правоотношение (в т.ч. ДУК)

Необходима ли е регистрация по ЗДДС на зъболекар

Съгласно чл. 39, ал.1 от ЗДДС, освободени доставки са извършването на здравни (медицински) услуги и пряко свързаните с тях услуги, оказвани от здравни заведения и детски ясли по Закона за здравето и от лечебни заведения по Закона за лечебните заведения.Следователно при достигане на оборот от 50 000 лв., който е формиран от дейността на денталния специалист, не е на лице задължителна регистрация по ЗДДС.

Ползване на платен отпуск още през първия месец при нов работодател

Съгласно чл. 155 от КТ всеки служител има право на платен годишен отпуск. При постъпване на работа за първи път работникът или служителят може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 4 месеца трудов стаж.

Чл. 33 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските гласи че когато работникът постъпва на работа в друго предприятие, за календарната година на потъпването, той има право на платен годишен отпуск пропорционално на прослужените месеци в това предприятие.

Следователно работникът има право да използва платен годишен отпуск в новото предприятие до пропорционалния размер на прослужените месеци.

Изпратете своето запитване

Наша цел е да Ви предоставим висококачествено счетоводно обслужване, което да гарантира успеха и растежа на Вашия бизнес. 

Име *
Имейл *
Телефон *
Запитване
Политика за поверителност *